sixdots.pl - szósty punkt widzenia - serwis o przyjaznych technologiach dla niewidomych i niedowidzących

26 stycznia 2010

Navigo dla niewidomych

Poniżej najświeższe informacje otrzymane od Fundacji TRAKT:
Z przyjemnością informujemy, że rozpoczynamy przyjmowanie zamówień na elektroniczną mapę NAVIGO na komputery PC w wersji dla osób niewidomych i słabowidzących opracowaną przy współpracy z firmą Navigo (dofinansowanie ze środków PFRON).

NAVIGO zawiera tę samą mapę co znane portale Google Maps i Panorama Firm.

Jako jedyna na rynku aplikacja do planowania podróży, została przystosowana dla osób niewidomych i słabowidzących poprzez zapewnienie możliwości odczytania dużej liczby informacji przy użyciu tzw. screenreaderów.

NAVIGO pozwala zaplanować trasę podróży, odczytać jej przebieg przy pomocy screenreadera z możliwością odczytu i skopiowania współrzędnych punktów pośrednich oraz pozwala na wyeksportowanie całej trasy w formacie tekstowym przystosowanym do obsługi przez dwie aplikacje-systemy mobilne: NAWIGATOR firmy MIGRAF oraz Loadstone GPS.

Unikalność rozwiązania NAVIGO jest tworzona również poprzez dźwiękowe odczytywanie informacji dostępnej po wskazaniu dowolnego punktu mapy.  W ten sposób możliwe jest poznanie nazwy wskazanej miejscowości, rzeki, zbiornika wodnego, czy nazwy ulicy. Aplikacja może więc być pomocna także w poznawaniu geografii Polski. Aplikacja była przygotowana we współpracy z zespołem niewidomych ekspertów i stanowi pierwszą wersję, która w przypadku zainteresowania Państwa będzie dalej ulepszana i rozwijana.

Aplikacja bazuje na mapie komputerowej przeznaczonej do jazdy samochodem, ale w wybranych obszarach testowych została również dostosowana do wymagań osób pieszych. Te obszary to:

w Warszawie:
 • Park w WilanowiePark Łazienki Królewskie
 • teren Kampusu Głównego Uniwersytetu Warszawskiego
 • teren Politechniki Warszawskiej
 • okolice Polskiego Związku Niewidomych przy ul. Konwiktorskiej
 • okolice Dworca Zachodniego
w Łodzi:

 • teren Centrum Handlowego Manufaktura
w Poznaniu:

 • Park wokół jeziora Malta
w Gdańsku:

 • teren Politechniki Gdańskiej
we Wrocławiu:

 • Park Szczytnicki
Aplikacja generuje pieszą trasę z dodatkową informacją dla osób niewidomych w postaci wskazówek do poruszania się, typu:

 • "Wskazówka: Przejście dla pieszych za 147 metrów"
 • "Wskazówka: Dół stromego wzniesienia za 36 metrów"
 • "Wskazówka: Schody za 120 metrów"
Nowością w tego typu aplikacjach jest odsłuchiwanie Głosowych Komunikatów Krajoznawczych wzbogaconych dodatkowo o informacje przydatne osobom niewidomym, między innymi pozwalające na łatwiejsze wyobrażenie sobie ciekawych obiektów czy układów komunikacyjnych.

Oto przykładowy Komunikat Krajoznawczy:

"Kolegiatę św. Anny w Wilanowie ufundował ku wygodzie swojej, służby oraz mieszkańców Wilanowa w 1772 roku książę August Czartoryski. Sto lat później budynek został przebudowany przez znanego architekta Henryka Marconiego i jego bratanka Leonarda. Zleceniodawcami byli Aleksandra i August Potoccy. Oni także kazali wznieść mauzoleum znajdujące się pomiędzy kościołem a bramą do ich rezydencji. Zanim Henrico Marconi rozpoczął prace nad kościołem jaśnie Państwo polecili mu... naprawić cmentarny płot. Tak powstał wieniec kaplic drogi krzyżowej. Sceny bardzo sugestywnie wymodelowano w terakocie. Pomysł zapożyczył Marconi z jednego z kościołów ojczystych Włoch. Niestety była to jedna z ostatnich prac architekta. Prace dokończył jego bratanek Leonard Marconi. Kościół otrzymał formę neorenesansową. Plan krzyża rozwinięto, bowiem do nawy głównej dobudowano prezbiterium, a do naw bocznych dwie kaplice: Najświętszej Maryi Panny i Świętej Anny. Nad przecięciem naw wzniesiono też kopułę z transeptem. Obrazy i freski dekorujące ściany są jednymi z niewielu ocalałych prac Antoniego Kolberga. Prócz zabytków kultury znajdują się w świątyni także... wykopaliska. Na solidnym łańcuchu wisi gruba biała kość prehistorycznego zwierza. Wisi w takim miejscu, że nie widać było z ołtarza, czy ciekawscy jej dotykają, jednak na tyle wysoko, by dzieci musiały zapytać o zgodę i pomoc roztropnych rodziców.

W celu obejścia kościoła mającego wymiary 20 na 50 metrów najlepiej jest wybrać wyasfaltowaną alejkę prowadzącą prawą stroną. Tam też na pierwszym skrzyżowaniu znajduje się, otoczony misternie kutą kratą , pomnik Maryi. Po skręceniu w lewo pod pomnikiem idąc wzdłuż kościoła aż do następnego skrzyżowania alejek warto zejść w prawo i przejść przez trawnik 15 metrów aż do muru. Znajdują się tam rozstawione co około 10 metrów kaplice z bardzo plastycznie wykonanymi i kolorowo pomalowanymi płaskorzeźbami przedstawiającymi etapy Drogi Krzyżowej. W ciągu murów nie odnajdzie się dwunastej stacji. Jest ona częścią kościoła i znajduje się na końcu tego budynku. Po około 60 metrach alejka prowadząca pomiędzy kościołem a murem kończy się i natrafia się na alejkę poprzeczną. W lewo - prowadzi do wilanowskiej plebanii, a w prawo w kierunku bramy głównej do kompleksu pałacowego. Idąc w kierunku plebanii prawą stroną alejki spotyka się ustawione jeden za drugim dwa potężne dzwony. Zachęcamy, by obejrzeć dzwony z bliska. Są one kopią dzwonów ufundowanych przez różne rodziny dla powstającej w innej części Wilanowa Świątyni Opatrzności Bożej. Tu prezentowane są wraz z jarzmem mocującym je na wieży. Zostały wykonane w istniejącej już ponad 200 lat ludwisarni rodziny Felczyńskich. Bogate zdobienia dzwonów są wypukłe, można więc pokusić się o odcyfrowanie poszczególnych napisów."

Wymaganie systemowe:

 • komputer PC z systemem operacyjnym Windows XP/Vista
 • Pakiet .NET Framework 3.5 (możliwy do pobrania z Internetu)
 • 300 MB wolnego miejsca na dysku twardym
Koszt aplikacji wynosi 10 zł.  Liczba licencji jest ograniczona. O dostępności licencji zdecyduje kolejność zgłoszeń.

Zamówienie należy kierować na adres  navigo@navigo.pl z podaniem następujących danych:

imię, nazwisko, stopień niepełnosprawności ze względu na stan wzroku, adres email, data dokonania wpłaty, forma dostarczenia aplikacji

Wpłatę należy kierować na konto Fundacji Polskich Niewidomych i Słabowidzących TRAKT -

Bank PEKAO S.A. 70 1240 5989 1111 0000 4765 4631

Po uiszczeniu opłaty aplikacja będzie możliwa do pobrania od dnia 19 stycznia 2010 roku.

Aplikacja będzie dostępna poprzez link internetowy po przesłaniu wpłaty lub na płycie CD za zaliczeniem pocztowym.

Zachęcamy do korzystania i współpracy

Józef Mendruń - Prezes Zarządu Fundacji TRAKT

źródło: Informacja przygotowana przez Fundację TRAKTKilka słów mojego komentarza:

Po pierwsze to świetnie, że zapowiadany od dawna projekt ujrzał w końcu "światło dzienne". A zarazem jak wielka szkoda, że chwili tej nie dożył inicjator tego projektu pan Stanisław Kwaśniewski z MIGRAF-u....
Po drugie, od kilku dni jestem szczęśliwym posiadaczem Navigo dla niewidomych i po pierwszych testach moje wrażenia (jako osoby słabowidzącej) są bardzo pozytywne.
W miarę kolejnych doświadczeń postaram się napisać coś więcej na łamach serwisu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz