sixdots.pl - szósty punkt widzenia - serwis o przyjaznych technologiach dla niewidomych i niedowidzących

27 grudnia 2010

IVONA udźwiękawia sixdots.pl!

Od dzisiaj w serwisie sixdots.pl uruchomiłem możliwość odsłuchiwania publikowanych w nim treści. Funkcja ta dostępna jest dzięki rozwiązaniu IVONA WebReader firmy IVO Software. Teraz każdy użytkownik serwisu może w łatwy i szybki sposób uruchomić czytanie artykułów przez jeden z najlepszych na świecie syntezatorów mowy IVONA. Wystarczy kliknąć na przycisk "Odsłuchaj" w odtwarzaczu umieszczonym na pasku bocznym strony (sekcja "Czytaj"). Po chwili głos Jacek rozpocznie odczyt aktualnie wyświetlanego artykułu. Natomiast klikając (w otwartym odtwarzaczu WebReader) strzałkę skierowaną w dół możemy pobrać nagranie w formacie mp3 do późniejszego słuchania na komputerze lub urządzeniu przenośnym odtwarzającym tego typu pliki.

IVONA WebReader, w przeciwieństwie do większości aplikacji napisanych w technologi Adobe Flash, jest w pełni kompatybilny z oprogramowaniem typu screen-reader, ponieważ jest on widoczny dla niego jako zwykły link, a nie obiekt Flash. Oczywiście przeglądarka musi sama w sobie wspierać tryb Accessibility i umożliwiać przełączanie się między kolejnymi elementami na stronie za pomocą klawisza Tab. Kiedy osoba z wadą wzroku będzie się przełączać między kolejnymi elementami strony i natrafi w końcu na link IVONA WebReader, oprogramowanie screen-reader przeczyta jej następujące zdanie: "IVONA Webreader. Wciśnij Enter by rozpocząć odtwarzanie".

Po wciśnięciu klawisza Enter, następuje rozpoczęcie czytania. Odtwarzaniem możemy sterować używając następujących skrótów klawiszowych:
  • Enter – spauzuj/wznów odtwarzanie,
  • klawisze numeryczne od 0 do 9 – poziom głośności,
  • strzałki lewo i prawo – skok o 5 sekund w przód lub wstecz.
Warto jeszcze wspomnieć o bardzo ważnym skrócie klawiszowym, jakim jest Ctrl+Spacja (Windows) Opcja+Spacja (Mac OS). Wciśnięcie tej kombinacji, niezależnie od tego, na jakim elemencie strony znajduję się focus, spowoduje rozpoczęcie odtwarzania artykułu.

Odwiedzając serwis sixdots.pl za pomocą przeglądarki telefonu komórkowego (obsługującej technologię Flash) i klikając na odtwarzacz IVONA WebReader plik z nagraniem mp3 zostanie zapisany w telefonie i otwarty automatycznie w domyślnym programie odtwarzającym pliki audio.

Zapraszam do korzystania z nowej funkcjonalności serwisu sixdots.pl i zgłaszania ewentualnych uwag w komentarzach. Miłego słuchania!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz