sixdots.pl - szósty punkt widzenia - serwis o przyjaznych technologiach dla niewidomych i niedowidzących

30 marca 2011

AviNav, czyli WayFinder Access w nowej odsłonie

Organizacja American Printing House for the Blind (APH) podczas CSUN 2011 poinformowała, że prowadzi pracę nad stworzeniem aplikacji do nawigacji satelitarnej dla niewidomych o nazwie AviNav opartej na kodzie źródłowym WayFinder Access (WFA). Przypomnijmy, że rozwój i wsparcie dla WFA zostało zakończone na początku ubiegłego roku z powodu decyzji nowego właściciela aplikacji. Dotychczasowym użytkownikom w dalszym ciągu zwracane są pieniądze. Jednak kod źródłowy WayFinder Accessa został otwarty i udostępniony dla deweloperów na wolnej licencji.

Z możliwości tej skorzystali programiści z APH i obecnie opracowują nowe rozwiązanie oparte o GPS wspomagające osoby niepełnosprawne wzrokowo w orientacji przestrzennej. Co ciekawe AviNav przeznaczony będzie dla systemu Android! Czy zatem fakt, że APH wspólnie z LevelStar pracuje jednocześnie nad "Androidowym" urządzeniem brajlowskim Orion (o tym w poprzednim wpisie) wyposażonym w GPS to przypadek? Bynajmniej nie! Jak nieoficjalnie wiadomo AviNav ma dać Orionowi funkcjonalność nawigacji satelitarnej dla niewidomych.

Wygląda więc na to, że będziemy mieli kolejne (obok Loadstone GPS czy Nawigatora) kompletne dedykowane rozwiązanie GPS, i to mówiące głosami IVONY. Choć na szczegóły przyjdzie nam poczekać co najmniej do premiery Oriona latem tego roku.

Źródło: APH

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz