sixdots.pl - szósty punkt widzenia - serwis o przyjaznych technologiach dla niewidomych i niedowidzących

27 marca 2011

iPad 2 - pierwsze wrarzenia

Przy okazji wizyty w iSpocie w Poznaniu, miałem dziś możliwość obejrzeć i podotykać najnowszy tablet firmy Apple - iPada 2. Przypomnę że polska premiera miała miejsce 2 dni temu - 25 marca. W sklepie panował dość spory ruch i jak nietrudno się domyślić największym zainteresowaniem wśród "zwiedzających" "sad z nadgryzionymi jabłkami" cieszyła się właśnie ta najświeższa odmiana tego "owocu". Do "skosztowania" wystawione były jedynie 2 egzemplarze z czego jeden był niedostępny (komunikat na ekranie - "Zablokowany - poczekaj 53 minuty" :) - obsługa sklepu odblokowała go później, po jakichś kilkunastu minutach przy pomocy podłączonego komputera). Dlatego w obliczu sporej kolejki do jedynej działającej sztuki, miałem zaledwie kilka minut na potrzymanie go w ręce i pomazani paluchem po ekranie. Ponieważ ogólne zasady obsługi urządzeń z iOS na pokładzie są podobne w iPhone i poprzedniej wersji iPada, skupiłem się głównie na wrażeniach wizualno-dotykowych.

Zdjęcie: iPad 2 ustawiony pionowo przy użyciu SmartCover

iPad 2 jest naprawdę cienki w porównaniu z jego poprzednikiem. Odczuwa się też różnicę 90g między ciężarem obu urządzeń. Krawędzie obudowy są wyraźnie bardziej zaokrąglone co sprawia, że nowy tablet wydaje się przyjemniejszy w dotyku gdy trzyma się go w dłoni.

Szczególną uwagę zwróciłem na lokalizację głośnika. W najnowszej wersji jest on w formie dziurkowanej kratki umieszczonej na tylnej ściance blisko jednej z krawędzi i narożnika urządzenia. W przeciwieństwie do poprzednika (tam znajdował się on na jednej z bocznych krawędzi i był w formie szczeliny) praktycznie nie ma ryzyka, że trzymając nowy tablet w pozycji horyzontalnej ("krajobrazowej") zasłonimy głośnik dłonią. Wydaje się on też głośniejszy od tego w iPadzie 1 (w sklepie było dość głośno więc trudno to obiektywnie stwierdzić). Niemniej jednak "Agatkę" z VoiceOvera słychać było wyraźnie.

Oprócz samego VoiceOver, uruchomiłem i pobawiłem się kilkoma wbudowanymi aplikacjami - Zdjęcia, YouTube, Mapy. Według mnie dzięki nowemu szybszemu procesorowi A5 działają one szybciej.

Na koniec wizyty w sklepie poprosiłem jeszcze obsługę o pokazanie mi "inteligentnej zasłonki" (ang. Smart Cover). Jest to bardzo przyzwoicie wykonany, miły w dotyku i sprytnie działający opcjonalny dodatek chroniący szklany panel dotykowy iPada 2. "Przykrywka" wykonana jest z pianki poliuretanowej i usztywniona w środku czterema równoległymi metalowymi "blaszkami" oraz posiada metalową "listewkę-zaczep" na jednej z krawędzi. Pozwala to na złożenie inteligentnej "szmatki" w harmonijkę lub podłużną (o przekroju trójkąta) "rurkę", która może posłużyć jako podstawka do tabletu. Dzięki czemu urządzenie możemy położyć pod pewnym kątem (w celu łatwiejszego pisania) lub prawie pionowo w celu oglądania filmów lub zdjęć. Smart Cover "przykleja" się do iPada dzięki owej "listewce"oraz systemowi magnesów ukrytych w niej oraz w tablecie. "Inteligentna zasłonka" kosztuje 169 zł (wersja z pianki poliuretanowej.
Zdjęcie: iPad 2 ustawiony poziomo przy użyciu Smart Cover

No i to tyle moich pierwszych wrażeń z pierwszego kęsa drugiego iPadowego jabłka. Jeśli macie pytania - napiszcie je w komentarzach poniżej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz