sixdots.pl - szósty punkt widzenia - serwis o przyjaznych technologiach dla niewidomych i niedowidzących

26 marca 2011

MagniLink iMax - pomocnik dla słabowidzących pod Mac OS X

Komputery firmy Apple słyną z tego że jako jedne z nielicznych urządzeń na świecie są gotowe do użytku zaraz po wyjęciu z pudełka, nawet przez osoby niewidome i słabowidzące. Zainstalowany w nich system operacyjny Mac OS X posiada zarówno wbudowany czytnik ekranu (screen-reader) o nazwie VoiceOver jak i możliwość powiększania obrazu na ekranie (Zoom). Nic nie stoi jednak na przeszkodzie aby na komputerach z logiem nadgryzionego jabłka zastosować inne oprogramowanie wspomagające osoby niepełnosprawne wzrokowo.

Do takiego wniosku doszły firmy Low Vision International (LVI) oraz AssistiveWare wspólnie opracowując aplikację powiększająco-udźwiękawiającą MagniLink iMax. Jest to najprawdopodobniej pierwsze rozwiązanie stanowiące alternatywę dla ułatwień dostępu oferowanych fabrycznie w systemach Mac OS. Program skierowany jest do osób posługujących się jeszcze częścią wzroku umożliwiając powiększanie obrazu jak i odczyt tekstu na ekranie.

Zdjęcie: MagniLink iMax na MacBooku

Powiększenie dostępne jest w 4 trybach:
 • lupa okrągła
 • lupa kwadratowa
 • podzielony ekran
 • pełny ekran
Można je regulować w zakresie od 1,5 do aż 36 razy. Ponadto można włączyć opcję poprawy kontrastu która sprawia, że tekst jest bardziej czytelny nawet w dużych powiększeniach. Dodatkowo słabowidzący użytkownik może wybrać jeden z 6 schematów koloru wyświetlanego obrazu:
 • oryginalny
 • odwrócony
 • czarny i biały
 • czarny i czerwony
 • czarny i żółty
 • niebieski i żółty
Osoby mające problem z dostrzeżeniem kursora myszy mogą w łatwy sposób dostosować jego wielkość oraz włączyć wskaźnik (półprzezroczysty krzyż) ułatwiające jego odnalezienie na ekranie.

Oprócz funkcji powiększania obrazu MagniLink iMax wyposażony jest w czytnik ekranu pozwalający odczytywać tekst znajdujący się bezpośrednio pod kursorem myszy. Screen-reader wykorzystuje w tym celu syntezator mowy aktualnie wybrany w ustawieniach mowy w preferencjach systemowych Mac OS. Wraz z aplikacją możemy pobrać i zainstalować wysokiej jakości głosy syntezatora mowy Acapela (w ramach pakietu InfoVox), np. polski Ania czy angielski Heather. Bardzo przydatną i zarazem innowacyjną funkcją czytnika ekranu jest automatyczne dostosowywanie głosu syntezatora do języka aktualnie odczytywanego tekstu. Gdy zatem wskażemy kursorem myszy tekst napisany po angielsku MagniLink iMax samoczynnie wybierze odpowiedni głos (np. Heather) i rozpocznie czytanie w tym języku. Gdy zaś pod kursorem znajdzie się tekst w naszym ojczystym języku, czytać go będzie polski głos np. Ania.

W pakiecie do zainstalowania dostępna jest także aplikacja Ghostreader oferująca następujące funkcje:
 • wyświetlenie zaznaczonego tekstu w osobnym oknie w celu łatwego odczytu i nawigacji po nim
 • reader - odczytywanie różnego rodzaju dokumentów (PDF, Word, TXT, HTML itp.)
 • tworzenie plików mp3 z dokumentów - oraz ich transfer do iTunes
MagniLink iMax jest więc pewnego rodzaju odpowiednikiem programu ZoomText MagReader dostępnego dla systemów Windows.

W chwili obecnej nie jest jeszcze znana dokładna cena programu. Jednak jego 30-dniową wersję demonstracyjną można pobrać ze strony producenta.

Źródło: LVI, AssistiveWare, własne

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz