sixdots.pl - szósty punkt widzenia - serwis o przyjaznych technologiach dla niewidomych i niedowidzących

14 marca 2011

Startuje Akademicka Biblioteka Cyfrowa

Akademicka Biblioteka Cyfrowa (ABC) - to biblioteka cyfrowa dla studentów niepełnosprawnych. 

Została utworzona wspólnie przez sześć uczelni:
  • Akademię Górniczo-Hutniczą
  • Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu
  • Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
  • Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach
  • Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach
  • Uniwersytet Warszawski
Jest platformą wymiany informacji o materiałach zaadaptowanych do potrzeb studentów z różnymi rodzajami niepełnosprawności (w tym osób niewidomych i słabowidzących). Stanowi ona internetowe centrum materiałów dydaktycznych np. zeskanowane i zdigitalizowane podręczniki, skrypty akademickie, udostępniane w różnych przyjaznych formatach od plików tekstowych poprzez pliki HTML czy dokumenty Word i PDF na formacie DAISY skończywszy. 

Biblioteka została pierwotnie uruchomiona w wersji testowej pod koniec grudnia 2010 roku. Prace nad systemem, a przede wszystkim wypełnienie go książkami, potrwają jeszcze przez najbliższe pół roku.

Każda z uczelni udostępnia swoje zasoby dla niepełnosprawnych wzrokowo studentów poprzez własne serwery, a w ABC widoczne są one w profilu danej uczelni. Dla użytkownika - czytelnika wszystkie te zasoby widoczne są w jednym katalogu. Przeglądać może go każdy, lecz pobierać książki i czasopisma jedynie zarejestrowany czytelnik.

Czytelnik rejestruje się w ABC samodzielnie wypełniając odpowiedni formularz rejestracyjny i akceptując regulamin Biblioteki. Aktywowanie konta czytelnika i tym samym nadanie mu pełnych praw do pobierania zbiorów dokonuje administrator profilu. Konto w systemie mogą uzyskać osoby będące studentami jednej z wymienionych uczelni, lub osoby niewidome i słabowidzące nie będące studentami, po przedstawieniu (w BON UW) dokumentów stwierdzających niepełnosprawność wzroku.

Podstawę prawną funkcjonowania Akademickiej Biblioteki Cyfrowej daje przepis art. 331 Prawo Autorskie "Korzystanie z utworów dla dobra osób niepełnosprawnych", zgodnie z którym:

"Art. 331 Wolno korzystać z już rozpowszechnionych utworów dla dobra osób niepełnosprawnych, jeżeli to korzystanie odnosi się bezpośrednio do ich upośledzenia, nie ma zarobkowego charakteru i jest podejmowane w rozmiarze wynikającym z natury upośledzenia".

Dostęp do katalogu zbiorów ABC, stronę logowania oraz formularz rejestracyjny można znaleźć pod adresem www.abc.uw.edu.pl.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz