sixdots.pl - szósty punkt widzenia - serwis o przyjaznych technologiach dla niewidomych i niedowidzących

29 marca 2011

ZoomReader - lupa i OCR w iPhonie

Firma Ai Squared, znany producent ZoomText'a wprowadza na rynek aplikację ZoomReader przeznaczoną dla urządzeń mobilnych z systemem iOS. Zatem osoby niepełnosprawne wzrokowo będą mogły zamienić swojego iPhona 4, iPoda Touch (4 generacji) czy iPada 2 w przenośną lupę elektroniczną z funkcją rozpoznawania (OCR) i czytania tekstu drukowanego.

Aplikacja wykorzystuje wbudowany w powyższe urządzenia aparat cyfrowy. Po uruchomieniu ZoomReader wyświetla na ekranie obraz z aparatu - tak samo jak lupa elektroniczna. Za pomocą suwaka na wyświetlaczu możemy regulować powiększenie (maksymalnie do 4 razy), a używając specjalnych przełączników u dołu ekranu wybrać jeden z sześciu trybów kontrastowych kolorów:
  • białe na czarnym
  • czarny na białym
  • niebieski na żółtym
  • żółty na niebieskim
  • czarny na żółtym
  • żółty na czarnym
Jednak najistotniejszą funkcją ZoomReadera jest możliwość rozpoznawania i czytania tekstu drukowanego. Wystarczy za jego pomocą zrobić zdjęcie, a wbudowany silnik OCR (ABBY FineReader) rozpozna sfotografowany tekst (np. etykietkę na produkcie czy menu w restauracji). Po maksymalnie 10-15 sekundach tekst zacznie być odczytywany przez wbudowany głos syntezatora Nuance Vocalizer. Aplikacja jest w pełni dostępna dla screen-readera VoiceOver, którym również możemy nawigować po rozpoznanym tekście. Alternatywnym sposobem sterowania i zarazem najbardziej innowacyjnym,  jest możliwość wydawania poleceń głosem. Czynności takie jak powiększanie, zrobienie zdjęcia czy rozpoczęcie czytania możemy wykonać wydając odpowiednią komendę "powiększ/zmniejsz", "zrób zdjęcie" "czytaj". Ponadto rozpoznany tekst możemy za pomocą jednego przycisku wysłać emailem do znajomego. Możliwe jest także rozpoznawanie wcześniej wykonanych zdjęć, wgranych do urządzenia (np z komputera), czy otrzymanych od znajomego emailem.

W przeciwieństwie do konkurencyjnego rozwiązania - KNFB Readera - ZoomReader przeznaczony jest głównie jako pomoc dla osób niedowidzących. Nie posiada zaawansowanych mechanizmów podpowiadających czy np. fotografowany tekst mieści się w kadrze i jest ułożony w odpowiedniej orientacji. Nie przekreśla to jednak jego wykorzystania przez osoby niewidome, które metodą własnych doświadczeń mogą nauczyć się poprawnego robienia zdjęć tekstów.

Specjalnie dla czytelników sixdots.pl udostępniam poniżej uzyskaną od producenta krótką przedpremierową prezentację działania ZoomReadera

Program został także zaprezentowany podczas tegorocznej konferencji CSUN. W chwili obecnej jest on zatwierdzany przez Apple i lada chwila zostanie udostępniony do pobrania z AppStore. Znana jest już jednak jego cena, która wynosi jedyne 19,99 USD. Nie wykluczone że ZoomReader będzie dostępny także w polskiej wersji językowej.

Źródło: Ai Squared

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz