sixdots.pl - szósty punkt widzenia - serwis o przyjaznych technologiach dla niewidomych i niedowidzących

17 maja 2011

ChromeVox - czytnik ekranu w systemie ChromeOS

Podczas odbywającej się w San Francisco w dniach 10-11 maja konferencji dla developerów - I/O 2011, inżynierowie z firmy Google zaprezentowali możliwości ChromeVox - screen-readera wbudowanego w system operacyjny ChromeOS. Czytnik ekranu jest rozszerzeniem umożliwiającym niewidomym i niedowidzącym użytkownikom na swobodny dostęp do wszystkich funkcji i aplikacji oferowanych przez nowy system operacyjny firmy z Mountain View. Na tą chwilę ChromeVox przemawia w języku angielskim jednak w miarę rozwoju dołączane będą kolejne języki. Oprócz tego posiada on również funkcję (Lens) wyświetlania aktualnie czytanego tekstu w specjalnym kontrastowym obszarze ekranu. Umożliwi to osobom niedowidzącym, a także współpracującym z nimi widzącym łatwe śledzenie fragmentu odczytywanego tekstu. Pracę z komputerem użytkownikom słabowidzącym ułatwi również wbudowana funkcja powiększania obrazu na ekranie.

Na poniższym filmie w ramach prezentacji o tworzeniu dostępnych aplikacji w HTML5 można usłyszeć i zobaczyć czytnik ekranu ChromeVox w działaniu.


Tak więc urządzenia wyposażone w system Chrome OS (takie jak netbooki zwane Chromebook'ami - również zaprezentowane podczas konferencji) będą mogły być bez problemu obsługiwane przez osoby niepełnosprawne wzrokowo od razu po wyjęciu z pudełka. Więcej o ChromeVox wraz z podręcznikiem użytkownika można znaleźć tutaj (w języku angielskim).

W ten sposób firma Google pokazała, że nie tylko urządzenia od konkurenta - Apple, tworzone są zgodnie z filozofią uniwersalnego projektowania, czyli dostępne dla wszystkich.

Źródło: Google

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz