sixdots.pl - szósty punkt widzenia - serwis o przyjaznych technologiach dla niewidomych i niedowidzących

14 października 2011

Pierwsze w Polsce monety okolicznościowe z napisem w alfabecie Braille'a

Narodowy Bank Polski chcąc zwrócić uwagę opinii publicznej na problemy osób niewidomych i niedowidzących oraz uhonorować Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi wprowadza do obiegu wyjątkowe monety z nominałem zapisanym w alfabecie Braille’a. Bank centralny przygotował także słownik pojęć ekonomicznych dla osób głuchoniemych, oraz kontynuuje działania na rzecz edukacji ekonomicznej środowisk wykluczonych m.in. w ramach inicjatywy „Dostępne Finanse”.
Moneta kolekcjonerska "Europa bez barier" 10 zł - awers
W dniu dzisiejszym, 14 października, do obiegu weszły monety kolekcjonerskie i obiegowe „Europa bez barier”, które uczczą 100-lecia Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi: oksydowaną srebrną dziesięciozłotówkę oraz 2 zł ze stopu Nordic Gold. Główny motyw awersu monety srebrnej to wybita alfabetem Braille`a wartość monety, czyli „10 złotych”. To pierwsza tego typu moneta w Polsce, ale także rozwiązanie wyjątkowe w skali świata. Rewers oksydowanej monety przedstawia dwie postacie, z których jedna trzyma w ręku laskę osoby niewidomej. Emisją tych monet NBP chciał także zwrócić uwagę opinii publicznej, że w Polsce żyje ponad 1 800 000 osób niepełnosprawnych z powodu uszkodzeń i chorób narządu wzroku. Warto przypomnieć, że wszystkie polskie monety i banknoty obiegowe mają oznaczenia dla niewidomych.
Moneta kolekcjonerska "Europa bez barier" 10 zł - rewers
NBP przygotował także pierwszy w historii Polski słownik pojęć ekonomicznych dla osób głuchoniemych. Dzięki tej inicjatywie wiele pojęć z dziedziny współczesnej ekonomii i finansów po raz pierwszy zostanie wprowadzone do języka migowego. Jest to jedno z kolejnych działań NBP z zakresu edukacji ekonomicznej skierowanych do środowisk wykluczonych.

Monety zaprojektowała Dobrochna Surajewska, a tradycyjny awers dwuzłotówki z orłem – Ewa Tyc-Karpińska. Moneta srebrna została wybita w 50 tysiącach egzemplarzy, natomiast nakład monety ze stopu Nordic Gold to 800 tysięcy sztuk. Od 14 października monety dwuzłotowe można zamieniać po cenie nominalnej w kasach Oddziałów Okręgowych NBP. Moneta srebrna „Europa bez barier – 100-lecie Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi” była licytowana w systemie Kolekcjoner www.kolekcjoner.nbp.pl w dniach 27-30 września 2011 r. Ustalona cena emisyjna to 112 zł.

Źródło: NBP

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz