sixdots.pl - szósty punkt widzenia - serwis o przyjaznych technologiach dla niewidomych i niedowidzących

12 czerwca 2012

Niewidomi w prezentacji Apple na WWDC 2012

Wczoraj, 11 czerwca, w San Francisco rozpoczęła się Światowa Konferencja Developerów WWDC 2012. Jak co roku zainaugurowała je prezentacja tzw. Keynote na której Apple zaprezentowało kilka nowości. Odświeżono linię MacBooków, przedstawiono nowe funkcje w nadchodzących wersjach systemów operacyjnych Mac OS Mountain Lion oraz iOS 6.

Jednak moją uwagę przykuł zupełnie inny moment prezentacji. Mianowicie został pokazany krótki film o tym, jak produkty Apple zmieniły życie wielu ludzi. Dla tych co zamierzają śledzić nagranie z Keynote, rozpoczyna się on w ok. 7 minucie i 50 sekundzie materiału wideo. Postaram się krótko opisać go poniżej.

Widok z perspektywy idącej wśród drzew osoby. Leśną ścieżką idzie niewidomy mężczyzna trzymający wręce białą laskę. Po chwili mówi (moje tłumaczenie z angielskiego):
- Chodzenie po lesie pozwala mojemu umysłowi wyłączyć się i zacząć marzyć. Mieszkam w pobliżu ogromnego i pięknego lasu. Jednak do tej pory nie bardzo mogłem po nim chodzić ponieważ miałem problem z odnalezieniem właściwej drogi.
Trzyma w ręku iPhone'a który za pomocą VoiceOver mówi:
- Najbliższy ulubiąny punkt, 186 metrów.
Wkłada telefon do kieszeni koszuli. Na filmie pojawia się podpis z imieniem i nazwiskiem mężczyzny: Per Busch, Kassel, Niemcy.
Per mówi:
- Kiedy odkryłem aplikację Ariadne GPS mogłem zacząć samodzielnie chodzić przez wiele godzin. Teraz jest to dla mnie, osoby niewidomej, prawdziwa przygoda.
Pojawia się Giovanni Luca Ciaffoni - twórca aplikacji Ariadne GPS, i mówi:
- Chciałem stworzyć aplikację, która pomogłaby niewidomym odkrywać świat. Wielu niewidomych używa urządzeń Apple. Nie rozważałem nawet wyboru innej platformy.
Autor aplikacji towarzyszy innemu niewidomemu w podróży autobusem, który pokazuje mu jak korzysta z Ariadne GPS. Giovanni mówi dalej:
- Przy pomocy mojej aplikacji mogą uzyskać informacje o swoim położeniu. Mogą dodawać do ulubionych różne punkty, a aplikacja powie im kiedy się do nich zbliżają. To wspaniałe uczucie gdy niewidomi piszą do mnie z całego świata i mówią "Twoja aplikacja zmieniła moje życie".
W tym miejscu akcja filmu przenosi się w inne miejsce i nie dotyczy już osób niewidomych, jednak pod koniec filmu, w ok. 14 minucie, wątek ten powraca.
Jesteśmy ponownie w lesie. Per mówi:
- Jeszcze rok temu nie sądziłem, że będę mógł jeszcze samodzielnie chodzić po lesie godzinami. To cud!
I na zakończenie dopowiada:
- Dziękuję za zwrócenie mi mojej wolności!

To chyba pierwszy raz, gdy podczas głównej prezentacji Apple pokazuje jak produkty tej firmy pomagają na codzień osobom niewidomym i słabowidzącym. A co wy sądziecie na ten temat? Zapraszam do komentowania poniżej.

Źródło: Apple, własne

2 komentarze:

  1. czy ktoś zna muzykę z materiału?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. O który fragment chodzi?

      Usuń