sixdots.pl - szósty punkt widzenia - serwis o przyjaznych technologiach dla niewidomych i niedowidzących

9 czerwca 2013

OrCam - kamera-przystawka do okularów: pomoże osobom niedowidzącym

Izraelska firma OrCam Technologies zaprezentowała właśnie urządzenie o nazwie OrCam. Jest to specjalna miniaturowa kamera-przystawka do zamontowania na zwykłych okularach.

OrCam - kamera nałożona na zwykłe okulary
Dzięki niej osoby niedowidzące mogą np. rozpoznać czy na przejściu dla pieszych pali się zielone czy czerwone światło, przeczytać tabliczki z nazwami ulic, rozpoznać numer nadjeżdżającego autobusu, odczytać etykietę na produkcie w sklepie lub menu w restauracji, zidentyfikować nominały banknotów, a nawet przeczytać artykuł w papierowej gazecie. Wystarczy skierować głowę w kierunku danego obiektu i wskazać go palcem. Po chwili urządzenie rozpoczyna czytanie rozpoznanego tekstu lub informuje głosowo o zmieniającym się świetle na sygnalizatorze drogowym. Co ciekawe dźwięk słyszany jest dzięki zastosowaniu innowacyjnej technologii przewodnictwa kostnego i dociera do ucha wewnętrznego poprzez wibracje tkanek twardych w okolicy małżowiny usznej. Eliminuje to konieczność stosowania słuchawek dousznych które mogą odcinać nas od jakże potrzebnego w orientacji przestrzennej dźwięku otoczenia.

Urządzenie możemy także uczyć rozpoznawania przedmiotów. W tym celu uruchamiamy procedurę uczenia się, następmie machamy przedmiotem przed "oczami" kamery, a następnie nagrywamy głosowy opis. Od tej chwili gdy następnym razem spojrzymy i wskarzemy palcem ten przedmiot zostanie odtworzony nagrany przez nas opis głosowy.
Przedstawione powyżej funkcje można zobaczyć w działaniu na poniższym filmie demonstracyjnym.


OrCam ma kosztować 2500 dolarów amerykańskich i w 2013 roku zostanie dostarczonych 100 pilotażowych egzemplarzy urządzenia. W 2014 roku ma ruszyć produkcja masowa, a także ma zostać wprowadzona obsługa kolejnych języków (obecnie jest to tylko angielski).

OrCam - zestaw

Źródło: OrCam Technologies

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz