sixdots.pl - szósty punkt widzenia - serwis o przyjaznych technologiach dla niewidomych i niedowidzących

16 lipca 2013

Prodigi - nowa rodzina powiększalników od HumanWare

Powiększalnik Prodigi Duo
Firma HumanWare zaprezentowała dziś swoje najnowsze “dziecko” - rodzinę produktów o nazwie Prodigi. Składają się na nią trzy produkty:
  • Prodigi Tavlet - mobilny (kieszonkowy) powiększalnik elektroniczny
  • Prodigi Desktop - powiększalnik stacjonarny
  • Prodigi Duo - połączenie obu rozwiązań, w którym kieszonkowy powiększalnik stanowi odłączalny moduł będący jednocześnie kamerą w powiększalniku stacjonarnym.

Produkty Prodigi skierowane są do osób słabowidzących dotkniętych różnymi schorzeniami wzroku, od degeneracji siatkówki po jaskrę. Wg producenta wspólną cechą nowych powiększalników jest ich prostota, inteligencja, mobilność oraz możliwość dostosowania do indywidualnych potrzeb użytkownika.

Zarówno mobilna jak i stacjonarna wersja Prodigi wyposażona jest w innowacyjną technologię Diamond Edge Text. Dzięki niej tekst powiększony nawet 80-krotnie zachowuje swoją czytelnośc bez poszarpanych krawędzi.

Moduł kieszonkowy - Prodigi Tablet - wyposażony jest w dotykowy ekran LCD sterowany gestami. Za ich pomocą można dostosować parametry pracy urządzenia, sposób wyświetlania i powiększania tekstu, a także nawigować po przechowywanej w pamięci zawartości tekstowej i graficznej.

Moduł stacjonarny - Prodigi Desktop - wyposażony jest w sterowanie za pomocą panelu dotykowego umieszczonego w podstawie stolika na dokumenty. Natomiast tekst wyświetlany jest na ekranie LCD zamontowanym na specjalnym wysięgniku. W wersji Duo w miejscu wbudowanej kamery znajduje się miejsce na umieszczenie modułu kieszonkowego Prodigi Tablet, który wówczas pełni rolę kamery. Powiększalnik stacjonarny posiada szereg funkcji umożliwiających dostosowanie sposobu wyświetlania powiększonego tekstu (np. pojedyncza linia, kolumny itp.), jego powiększenia oraz kontrastu.

Wszystkie wersje powiększalnika posiadają wbudowany mechanizm OCR oraz syntezator mowy, za pomocą których, gdy jesteśmy zbyt zmęczeni by czytać wzrokiem, tekst może być nam przeczytany na głos przez urządzenie (na tą chwilę w języku angielskim). Oba powiększalniki gdy są stosowane razem (wersja Duo) przechowują w pamięci ustawienia oraz zachowane obrazy i teksty co umożliwia wygodną zmianę pracy z mobilnej na stacjonarną i na odwrót.

Ze sposobem działania Prodigi można zapoznać się na filmie udostępnionym przez HumanWare.


Produkty Prodigi wejdą do sprzedaży w sierpniu. Niestety na chwilę obecną nie jest znana dokładna cena poszczególnych wersji.

Informacje o Prodigi na stronie HumanWare (j. ang.).

Źródło: HumanWare

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz